BlackRock ve Goldman Sachs, Fed faizlerini yönelik tahminlerini güncelledi: Faizler, yüzde 6’yı görebilir

Fed Başkanı Jerome Powell‘ın “şahin” konuşmasıyla parasal sıkılaşmanın beklenenden uzun süreceğine yönelik beklentilerin güç kazanması, BlackRock ve Goldman Sachs’ın Fed faizlerini yönelik tahminlerini yukarı yönlü güncellemesine neden oldu.

ABD merkezli banka Goldman Sachs, Powell’In konuşmasının ardından Fed faizlerinin yüzde 5,50-yüzde 5,75 aralığında zirveyi görmesini bekliyor. Sachs, bu ay gerçekleştirilecek toplantıda 25 baz puanlık faiz artışı tahminin korumasına rağmen 50 baz puanlık faiz artışının muhtemel olduğu uyarısında bulundu.

BlackRock

BlackRock ise Fed faizlerinin yüzde 6 seviyesini göreceğini öngördü. BlackRock’tan paylaşılan notta “İstihdam piyasasının gücüne ve yapışkan enflasyona bakınca Fed’in faizi yüzde 6’ya yükseltmesini ve enflasyonun yüzde 2’ye inmesi için bir süre orada tutmasını makul görüyoruz” ifadelerine yer verildi.

ABD ekonomisine yönelik beklentiler, beklenenden güçlü gelen istihdam verisi ve yukarı yönlü revizyonun ardından yavaş şekilde gerileyen enflasyon nedeniyle kötümserleşmişti.

Fed Başkanı Powell, dün Senato’da yaptığı sunumda faiz oranlarının tahmin edilenden daha yükseğe çıkarılabileceğinin sinyalini vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir