İddia: Emniyet İstihbarat programının sorgulama geçmişi siliniyor

Emniyet İstihbarat Başkanlığı’nın sorgulama sistemlerinde iki önemli iddia gündeme geldi. İlki eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cep telefonundan tanıttığı sorgulama sisteminin geçmiş kayıtlarına ilişkin. İkinci iddia ise, Soylu döneminde, geçmiş kayıtlarını tutmayan paralel bir sorgu sisteminin varlığı hakkında.

T24 yazarı Tolga Şardan, Süleyman Soylu döneminde “KİM O” adıyla açılan sorgu takip sisteminin, Soylu’nun bizzat kendisinin basına açıklama yapmasının ardından tartışmalı hale geldiğini belirtti, “Sadece polis teşkilatında suçla mücadele çerçevesinde ‘sınırlı’ personelin kullanımına sunulan yazılımın, siyasi kimliği olan bakanın cep telefonunda hangi gerekçeyle bulunduğu tartışılageldi.” diye yazdı. Sorgulama programında bugünlerde sık sık kesintiler yaşandığını ifade eden Şardan, bir keresinde iki gün boyunca programa ulaşılamadığına dikkat çekti, gerekçesini ise “Soylu’nun cep telefonundan siyasi şov yaptığı güvenlik yazılımı neden kapatılıp açılıyor?” başlıklı yazısında şöyle açıkladı:

“Bu durumun ne anlama geldiğini bilişim işlerinden oldukça iyi anlayan bir dostuma sordum. Verdiği yanıt kısa ve öz oldu:

‘Log kayıtlarını siliyorlardır’

Daha önce de FETÖ döneminin sona ermesiyle birlikte benzer saptamaları ve gelişmeleri yaşamıştı bu ülke.

Aynı dostum, anlatmaya devam etti:

‘Programın her kapatılıp açıldığında ya güncelleme yani yeni versiyon yüklemesi ya da geçmişe dönük log kayıtları silinir. Programın kapatılmasıyla beraber, çoğunlukla geçmişte sistem üzerinden kimlerin sorgulandığı, kimlerin hangi tür verilerine ulaşıldığını anlaşılmaması için log kayıtları silinmeye çalışılır. Bu silme işlemi de kimi zaman yeni versiyon yüklemesiyle gerçekleştirilir. Ancak ne kadar silinse de yine de işlemler sistemde iz bırakır. FETÖ döneminde 30 kez silinen log kayıtlarının özel programlarla geri getirildiğini hatırlayalım’

Bu açıklamadan şunu anlıyoruz?

Soylu’nun ‘Bu devletin çok büyük güçleri var’ dediği programla acaba kimler, hangi gerekçeyle, ne kadar süre sorgulandı? Kimler hakkında hangi bilgiler toplandı? Bu bilgiler, nerede kullanıldı?”

Tolga Şardan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın İstihbarat Başkanı olarak atadığı Selami Yıldız’ın daha önce de Emniyet istihbaratında çalıştığını belirtti, o dönemde geçmiş takibi yapılamayan bir sorgulama programının varlığına ilişkin iddiaları ise şöyle dile getirdi:

“Geçmiş dönemdeki Emniyet İstihbaratı’yla ilgili kimi iddialar ortaya atılıyor bugünlerde.

Bunlardan en önemlisi; log kayıtları tutulmayan özel bir server sisteminin Emniyet İstihbaratı’nda kurulduğu yönünde olanı.

Yani; hakkında her türlü sorgulama yapılan hedef kişi ya da kişilerin bilişim sistemi üzerinde iz düşümü olmaksızın veri elde etme işleminin gerçekleştirilmesi.

Bu amaçla, eski dönemde mevcut yasal sisteme paralel olarak faaliyet yürüten ikinci sistemin faaliyete geçirildiği ve bakan değişimiyle beraber sistemin ortadan kaldırıldığı iddiası emniyet kulislerinde fazlasıyla yankı buluyor.

İddia önemli. Benzeri FETÖ’nün aktif olduğu dönemde de yaşandı hatırlarsanız. Suçla ilgisi olmayan binlerce kişinin verilerinin, telefon görüşmelerinin sorgulandığı ortaya çıkarılmıştı. Ülke genelinde binlerce kişiye yönelik yasadışı telefon dinlemesi ve takibi yapıldığı bizzat müfettiş raporlarıyla tespit edildi.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x