Nane yağı gripte nasıl kullanılır? Nane yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Sadece kokusuyla bile kullananların vazgeçemediği nane yağı, mide bulantısı, düzensiz bağırsak sendromu, baş ağrıları, soğuk algınlığı gibi pek çok sağlık sorununu doğal yollarla tedavi edebilen nane yağı, kullanım alanı açısından da oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Besinlerin içine veya ağız gargaralarına da aroma olarak eklenebilen nane yağı sadece tüketim amaçlı değil kozmetikte de hoş koku için de tercih edilebiliyor. Peki bu nane yağının kullananlara faydaları nelerdir, nane yağı zararlı mıdır gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız haberimizi okumaya devam edebilirsiniz…

NANE YAĞI NASIL KULLANILIR?

Nane yağı, tüm esansiyel diğer yağ çeşitlerinde olduğu gibi bulunduğu ortama hoş bir koku yaymak için kullanılabiliyor. Bunun için ise yağı, çoğunlukla buhurdanlık ve elektrikli difüzör gibi hava yayıcı aletlere birkaç damla olacak şekilde eklemek yeterli. Nane yağının serin ve ferahlatıcı kokusu sayesinde bu uygulama, iyi hissetmeye yardımcı olan kişisel bir rutin haline gelebilir.

Nane yağı ile hazırlanan buhar banyosu, burundaki tıkanıklık hissini hafifletmek için de kullanılabiliyor. Fakat yağı yüksek miktarda mentol içerdiği için aşırı solumamaya dikkat etmek gerekiyor aksi takdirde baş dönmesi yaşanabilir.

Nane yağı, başka sabit bir yağ ile seyreltildiği takdirde cilde nemlendirici olarak uygulanabiliyor. Aynı şekilde rahatlatıcı bir etki sağlamak için eklem ve baş bölgesine masaj yaparak kullanılabiliyor.

Yağın içeriğindeki mentolden olumsuz etkilenmemek adına bu tarz uygulamalarda birkaç damla nane yağından kullanmak yeterli. Cilt ve saç bakımında ise nane yağı, nemlendirici, losyon, şampuan ve krem gibi ürünlerin içine yine birkaç damla ilave edildiği takdirde kullanbilir.

NANE YAĞI GRİPTE NASIL KULLANILIR?

Nane yağının içeriğindeki ferah esans kokusunu koklamak, sinüslerin açılmasını ve tahriş olmuş boğaz bölgesinin rahatlamasını kolaylaştırır. İçeriğindeki antimikrobiyal etkili ve virüslere karşı çalışan etken maddeler sayesinde solunum yollarını da temizler ve rahatlatır.

Soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklara bağlı olan burun tıkanıklığı, öksürük gibi şikâyetlerde nane yağını sıcak suya damlatarak buharını koklamak ya da doğrudan yağın kendisini belirli aralıklarla koklamak faydalı olacaktır.

NANE YAĞININ KULLANANLARA FAYDALARI

Nane yağının saç, cilt gibi birçok alanda fayda sağladığı bilinir. Antimikrobiyal özelliği sayesinde bağışıklığı güçlendirdiği ve sindirime fayda sağladığı, hazmı kolaştırdığı da bilinenler arasında. Aynı zamanda doğal bir ağrı kesici olarak da bilinen nane yağının migren, kas ağrısı gibi ağrıları kısa zamanda azaltma özelliği de mevcut. Genel hatlarıyla faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 1. Ağrı kesici özelliği sayesinde baş ve kas ağrılarında yardımcı olur.

 2. Tıkanmış olan sinüslerin açılmasını sağlar.

 3. Kan dolaşım sistemini olumlu etkiler.

 4. Mideyi rahatlatıp hazmı kolaylaştırdığı için sindirime de katkısı vardır.

 5. Yüksek ateşe karşı etkilidir.

 6. Kilo vermek isteyenler için iştah kapatma özelliği vardır.

 7. Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıkların olumsuz etkilerini azaltır.

 8. Konsantrasyonu arttırır, zihni güçlendirir.

 9. Alerji kaynaklı burun ve cilt kaşıntılarında etkilidir.

 10. Saçta sık görülen kepek sorununa iyi gelir.

 11. Akne ve sivilce tedavisinde kullanılır.

 12. Antimikrobiyal özelliği vardır. Bu sayede bağışıklığı güçlendirir.

 13. Dudak çatlamalarını önler. Dudakların daha dolgun görünmesine yardımcı olur.

 14. Ağız içerisindeki kötü kokuyu giderir ve ferahlatır.NANE YAĞI ZARARLARI

Nane yağının kesin olarak bilinen bir yan etkisi yoktur ancak fazla tüketildiğinde görülebilecek zararları mevcut;

 • Cildi hassas kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

 • Kullanım miktarının aşılmasıyla ağrı kesmenin aksine baş ağrısı ve dönmesine sebep olabilir.

 • Bebek ve çocuklarda kullanılması solunum problemlerine neden olabileceği için tavsiye edilmez.

 • Bazı ilaçlarla olumsuz etkileşimi görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir