Soldan Erdoğan’a Finlandiya tepkisi: “TBMM kimin meclisi olduğuna karar verecektir”

Finlandiya Cumhurbaşkanının Türkiye ziyaretinde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Finlandiya’nın NATO’ya katılımı ile ilgili protokolün meclis gündemine sevk edilmesi ile başlayan süreç bugün mecliste yapılacak oylama ile sona erecek. Mecliste yapılacak oylama ile Türkiye, Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda kararını vermiş olacak.

Konu ile ilgili Sosyalist Cumhuriyet Partisi (SCP), Türkiye Komünist Hareketi (TKH), Türkiye Komünist Partisi (TKP) ve 1920 TKP’den yapılan açıklamalarda NATO’nun Türkiye oluru ile genişlemesine tepki gösterildi. Meclis’te gerçekleşecek oylamanın meclisteki yurtsever milletvekili sayısını ortaya çıkaracağına dikkat çekildi.

SCP: TBMM KİMİN MECLİSİ OLDUĞUNA KARAR VERECEKTİR!

SCP’den yapılan açıklama şu şekilde:

“17 Mart 2023 günü, Çanakkale Zaferi’nin ve Şehitler Günü arifesinde, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile düzenlediği ortak basın toplantısında, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünün, Meclisimiz ’deki onay sürecini başlatmaya karar verdik” beyanı kabul edilemez.

Bu kararı beyan edenler, ülkemiz üzerinde birçok kanlı operasyon gerçekleştirmiş olan, aydınlarımızın, askerlerimizin, masum yurttaşlarımızın katili Amerikan emperyalizmine biat edebilirler ama 100 yıl önce emperyalizmi bu topraklardan kovmuş milletimize bu kararı kabul ettiremeyeceklerdir” dedi.

‘DENGE POLİTİKASI’ NATO’YA TESLİMİYETE DÖNÜŞTÜ

Finlandiya’nın NATO üyeliğine verilecek onayın, Tayyip Erdoğan’ın, bugüne kadar “denge politikası” olarak sunduğu zikzaklı siyasetinin, NATO’ya teslimiyet noktasına geldiğini göstereceğine dikkat çeken Ersezer, “Amerikan emperyalizminin savaş aygıtı NATO’nun genişlemesini meşrulaştırmaya çalışan AKP iktidarı, bu karara imza atarak bölgedeki Amerikan varlığına hizmet etmektedir.

Bu karar ülkemiz başta olmak üzere, bölge ülkelerinin birliğine ve bağımsızlığına vurulmuş bir darbedir”

ESAS GÜVENLİK SORUNU AMERİKAN EMPERYALİZMİDİR

Rusya’ya karşı, Ukrayna üzerinden savaş yürüten NATO’nun genişleme sürecine sunulan bu destek, Ukrayna’da süren savaşta emperyalizmin ve Nazi artıklarının safına geçmek ve kana susamışlara can suyu olmaktır.

NATO ve Finlandiya’nın sözde “ülkemizin güvenlik kaygılarını gidermek yolunda gösterdiği hassasiyet ve kaydedilen mesafeye binaen” gerekçesiyle yapılan bu beyan, terörün ve güvenlik sorunun kaynağını gizlemektedir. Dünyanın en büyük teröristi Amerikan emperyalizmidir. Türkiye ne boynunu celladının giyotinine uzatacak ne de giyotini tutan el olacaktır. Türkiye, ezilen sınıflarının öncülüğünde Amerikan emperyalizminin savaş aygıtı NATO’nun suçlarına ortak olmaya çalışanları tepesinden atacak ve yeniden Cumhuriyet Devrimi rotasına oturacaktır.

Sistem partilerinin eninde sonunda Emperyalizme teslim olmaktan başka bir tavır alamadığını görüyoruz.

PKK, HİZBULLAH, FETÖ gibi Gladyo örgütlenmelerinin yıllardır başaramadıklarını meclis çatısı altında başarmaya çalışanları halkımız alaşağı edecektir.

En nihayetinde NATO’nun genişlemesine onay verilmesi, Türkiye’nin işgaline verilen onaydır!

Emperyalizme karşı savaşarak kurduğumuz Cumhuriyetimizi hiçbir emperyaliste ve onların uşaklarına teslim etmeyeceğiz!

TKH: KİM NATOCU KİM YURTSEVER GÖRECEĞİZ

TKH’dan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

AKP iktidarı tarafından Finlandiya’nın NATO üyeliğine yönelik onay süreci başlatılmış ve Meclis’e gönderilmiştir. AKP lideri Erdoğan, bir kez daha emperyalizm karşısında boyun eğmiştir!

Finlandiya’nın NATO üyeliğine ve NATO’nun genişlemesine onay verilmesi, bölge ülkeleri arasındaki gerilimin daha da artması ve Ukrayna’da süren savaşa benzin dökülmesi anlamına gelecektir.

NATO SAVAŞ VE TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

NATO, bir savaş ve terör örgütüdür. NATO, ABD emperyalizminin jandarmasıdır. NATO savaş örgütünün genişlemesi Avrupa açısından “güven ve istikrar” getirmeyecek tersinden ABD’nin emperyalist planlarının provokasyonlarına zemin oluşturacaktır.

Ukrayna’da yaşanan savaşın ana nedeninin NATO’nun genişlemesi olduğu gerçeği bilinirken Erdoğan tarafından atılan bu adım, komşumuz Rusya’ya karşı ABD emperyalizminin yeni provokasyonlarına kapı aralamaya hizmet edecektir.

EMPERYALİZMİN ÇIKARLARINA HİZMET EDEN ADIM

FETÖ başta olmak üzere gladio örgütlenmesinin komuta merkezi olan NATO’nun genişlemesine onay verilmesi ülkemiz çıkarlarına da aykırıdır. Bugün Rusya’ya yönelen NATO silahları yarın ülkemizi daha fazla tehdit edecektir. Karadeniz’i NATO gölüne çevirmek isteyen ve Karadeniz’de askeri varlığını her geçen gün artıran ABD emperyalizminin çıkarlarına hizmet eden bu adım TBMM’de onaylanmamalıdır!

NATO’nun genişlemesine onay verilmesi, ABD’nin emperyalist siyasetine onay vermektir.

Kimin ABD’ci ve NATO’cu kimlerin yurtsever olduğunu Meclis oylamasında göreceğiz!

TKP: NATO’NUN GENİŞLEMESİNİ DEĞİL NATO’DAN ÇIKIŞI OYLAYIN

“Ne mevcut iktidarın ne diğer düzen partilerinin bunu yapamayacağını biliyoruz. Türkiye Komünist Partisi ise bu konuda çok nettir. Türkiye NATO’dan çıkacak” vurgusu yapılan TKP’nin açıklaması şu şekilde:

“Bugün Meclis’te NATO’nun genişlemesi oylanacak. Finlandiya’nın NATO’ya katılımına ilişkin protokolü onaylayan kanun teklifi Meclis genel kurulunda görüşülecek.

Bu oylama gayri meşrudur. Türkiye seçim sürecindedir. Meclis birkaç hafta sonra tümden değişecektir. Konunun yangından mal kaçırır gibi Meclis Genel Kurulu’na getirilmesi kabul edilemez.

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından sonra NATO’nun Kuzey Avrupa’da İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği ile genişleme girişimi, savaşın uzayıp bölgede gerilimin süreklileşmesini hedefliyor. Başta ABD olmak üzere, batılı emperyalistler bu savaşın bitmesini istemiyor.

Öte yandan NATO’nun İsveç ve Finlandiya üyelikleriyle genişlemesi gündemini Erdoğan, başından itibaren iç politika malzemesi olarak kullandı. Bazen veto kartı açarak milliyetçi hamasete soyundu, bazen de uyumlu partner olarak emperyalist merkezlere yaranmaya çalıştı. Sonuç hep aynı. Erdoğan’ın kişiliksiz dış politikası ülkemizi bir kez daha emperyalist hesapların ortasına atıyor.

NATO bir terör örgütüdür. Kurulduğu günden bu yana açık ya da kapalı, ülkelerin iç işlerine müdahalelerde bulunmuştur. Suikastler düzenlemiştir. Darbeler tezgahlamıştır. Uyuşturucu trafiğini yönlendirmiştir. Emekçilerin hakları için bir araya geldiği, eşitlik ve özgürlük talep ettiği her yerde kan dökmüştür.

TKP ilk günden itibaren ülkemizin bu suç örgütünden çıkması gerektiğini savunmaktadır. Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir şey oylanacaksa bu NATO’nun genişlemesi değil Türkiye’nin NATO’dan çıkışı olmalıdır.

Ne mevcut iktidarın ne diğer düzen partilerinin bunu yapamayacağını biliyoruz.

Türkiye Komünist Partisi ise bu konuda çok nettir.
Türkiye NATO’dan çıkacak.
Yurt dışında NATO operasyonları kapsamında görev yapan askerlerimiz geri çağrılacak.
Ülkemizdeki Amerikan üsleri kapatılacak. İncirlikteki nükleer silahlar sökülecek.
Başka ülkenin topraklarında hesabı olanlarla işbirliği yapılmayacak.

Yurtseverlik bunu gerektirir.”

1920TKP: NATO’NUN GENİŞLEMESİNE HAYIR

NATO’nun genişlemesine karşı Toplumcu Kurtuluş Partisi (1920TKP)’den yapılan açıklmada ise şunlara yer verildi: “Erdoğan-AKP iktidarı, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanması için uzun süredir Türkiye’ye ağır baskı yapan Amerika’ya yarı yarıya baş eğdi ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay sürecini Millet Meclisinde başlatmaya karar verdi.

Erdoğan kararını bugün (17 Mart 2023) Ankara’da Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile birlikte düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

NATO VE TÜRKİYE

NATO Amerikan hakimiyetidir. NATO emperyalist savaş blokunun vurucu gücüdür. NATO, karşıdevrimlerin, darbelerin, kontrgerilla harekâtlarının merkezidir. NATO kurulduğu günden bu yana sosyalizmin, ulusal bağımsızlığın ve demokrasinin düşmanı olarak hareket etmiştir. Her zaman emperyalizmin, sömürgeciliğin, militarizmin halk düşmanı politikalarını hayata geçirmiştir.

Türkiye’nin 1952’den bu yana süren NATO üyeliği, Türkiye’nin Amerikan hakimiyeti altında sürekli belalara sürüklenmesinin tarihidir. 12 Mart, 12 Eylül ve 15 Temmuz darbelerinin, Maraş, Çorum ve Sivas katliamlarının, halk düşmanı terörün tarihidir. İşbirlikçi kapitalizmin egemen kılınmasının, halkımızın dolar milyarderleri şebekesine köle edilmesinin, işsizliğe, pahalılığa, yaygın ve derin yoksulluğa itilmesinin tarihidir.

Türkiye NATO’nun üyesidir ama gerçekte NATO’nun hedefindedir. Vatan Cumhuriyet Emek düşmanı dinci ve bölücü terör NATO’nun güdümündedir. Türkiye’yi Kıbrıs, Doğu Akdeniz, Yunanistan, Suriye ve Ermenistan üzerinden kuşatan ve işbirlikçi çevrelerin bozgunculuğuyla içeriden zayıflatan ABD politikasının merkezinde NATO vardır. Türkiye halkının büyük kesimi, ulusal demokratik güçler NATO’ya karşıdır.

GENİŞLEMENİN ANLAMI

NATO’nun genişlemesi dünya barışına ve halkların çıkarlarına kesinlikle aykırıdır. NATO’nun genişlemesi Amerikan hakimiyetine silahla karşı çıkma cesaretini gösteren Rusya’nın kuşatılmasında yeni bir aşamadır. NATO’nun genişlemesi bağımsızlıklarını ve egemenliklerini korumaya çalışan Belarus, Suriye, Türkiye, İran, Çin, Küba, Venezüella, Bolivya haklarına düşmanlıktır.

Finlandiya’nın üyeliğine onay vermek, Ukrayna’daki savaşı yaygınlaştırmak, dünya savaşına daha da yaklaşmak demektir.

NATO’YA HAYIR

Türkiye Finlandiya’nın üyeliğine onay vermek şöyle dursun, kendisi NATO’dan ayrılmalıdır. Bağımsız dış politikaya yönelmelidir. Emperyalizme karşı mücadele eden bütün ülkelerle dayanışma içine girmelidir.

Türkiye, NATO’nun genişlemesine hayır demelidir. Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay vermemelidir. İktidar bugün açıkladığı onay kararından vazgeçmelidir. Millet Meclisindeki bütün partiler onay kararını geri çevirmelidir. Bütün yurtsever güçler onay kararının geri alınması için çaba göstermelidir.

Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay verme kararını kabul etmiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir