UBS’in Credit Suisse’i satın almasının ardından iki bankanın hisseleri de çakıldı

İsviçre bankası UBS, İsviçre tarafından yatırımcı güvenini artırmak için atılan adımlar kapsamında zor durumdaki rakibi Credit Suisse’i satın alırken, piyasaları rahatlatmak için atılan bu adıma rağmen bankacılık hisseleri ve büyük bankaların ihraç ettiği tahviller sert değer yitirdi.

İsviçreli banka UBS’in dün rakibi Credit Suisse’i 3 milyar franka (3,3 milyar dolar) satın almasının ardından UBS hisseleri bugün açılışta yüzde 8,8 düştü. Credit Suisse hisseleri de yüzde 62 düşüşle 0,7 frank oldu.

İsviçre bankacılık devlerinin hisselerinde yaşanan düşüş Avrupa bankalarına da sıçradı. Stoxx 600 bankacılık endeksi yüzde 3,4 düşerek bu yılki kazancını sildi.

BANKALAR ÇAKILDI

Asya borsaları da sert gerilerken, Hong Kong borsasında işlem gören İngiliz bankaları Standard Chartered ile HSBC’nin hisseleri yüzde 6 düşüşle iki aydan uzun sürenin dip seviyesine geriledi.

Credit Suisse’in tahvillerinin değeri Avrupa piyasalarının işleme açılmasının ardından ihraç değerine kıyasla yüzde 98 geriledi.

NE OLMUŞTU?

İsviçre hükümeti tarafından hazırlanan bir paket kapsamında UBS Group 167 yıldır faaliyet gösteren Credit Suisse’i 3 milyar İsviçre frankı karşılığında satın aldı ve bankanın 5,4 milyar dolar büyüklükteki borcunu üstlendi.

Credit Suisse’in satın alınması ve merkez bankalarının attıkları adımlar erken saatlerde yatırımcıların endişelerini hafifletmiş olsa da Credit Suisse’in borçlanma senetlerine sahip olan yatırımcıların uğrayacağı geniş çaplı zararlar yatırımcıların kaygılarını tekrar canlandırdı.

İsviçreli düzenleyici kuruluşlar, satış anlaşması kapsamında Credit Suisse’in piyasalarda işlem gören 17 milyar dolar değerindeki sermaye niteliği taşıyan tahvilerinin değerini sıfır olarak belirledi. UBS’in sermayesini güçlendirecek olan bu karar hisse senedine kıyasla daha güvenli bir yatırım aracı olan tahvilleri taşıyan yatırımcıları öfkelendirdi.

Yatırımcılar, Credit Suisse tahvillerine sahip olan yatırımcıların uğrayacağı zararın yanı sıra bir ülkedeki bankacılık sektörü sorununun başka ülkelere yayılması ihtimalinden ve ABD’deki kırılgan orta ölçekli bankaların durumundan endişe ediyorlar.

ÇÖZÜME KAVUŞMAMIŞ SORUNLAR

ABD’de Silicon Valley ve Signature Bank’e el konulmasının ardından başlayan kriz ülkedeki orta ölçekli bankalar üzerinde baskı yaratmaya devam eti.

Her ne kadar ABD’nin büyük bankaları, orta ölçekli First Republic Bank’in sorun yaşamaması için bankaya 30 milyar dolar mevduat koymuş olsa da, kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global söz konusu mevduatın likidite sorunlarını aşmaya yetmeyeceği gerekçesiyle bankanın kredi notunu düşürdü.

Pazar günü açıklamada bulunan bir ABD’li yetkili, ülkedeki bankalardan mevduat çıkışının yavaşladığını, bazı bankalarda ise giriş gözlendiğini ifade ederek, Credit Suisse’in yaşadığı sorunların ABD’deki bankalarda geçen hafta gözlenen mevduat çıkışıyla bağlantısı olmadığını belirtti. (REUTERS, SÖZCÜ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir