Yarış sürüyor: Hangi aday 100 bin imzaya yakın?

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 14 Mayıs için hazırladığı seçim takvimi işliyor. Seçmenler tarafından aday gösterilmek istenen adaylar için imza toplama süreci ikinci gününde devam ediyor.

Başvurusu kabul edilen isimlerin topladığı imza sayıları şöyle:

Muharrem İnce: 33820

Muhammed Ali Fatih Erbakan: 32688

Sinan Oğan: 18428

Doğu Perinçek: 8261

SON TARİH 27 MART

Vatandaşlar aday olarak görmek istedikleri isimler için kimlik belgeleriyle ilçe seçim kurullarına giderek imza verebiliyor. Bu işlem internet üzerinden elektronik imzayla yapılmıyor. Dün başlayan imza toplama süreci 27 Mart saat 20.00’ye kadar sürecek.

İLK GÜN BEKLENEN YOĞUNLUK OLMADI

İmza yarışının ilk gününde beklenenin aksine yoğunluk azdı.

Ataşehir İlçe Seçim Kurulu’na ilk 2 saatte yaklaşık 30 seçmen imza için gelirken, diğer bölgelerdeki ilçe seçim kurullarında da ilk gün ciddi bir yoğunluk yaşanmadı. Eyüpsultan İlçe Seçim Kurulu da oldukça sakindi.

“İYİ BİRİSİ”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’ye destek olmak için seçim kuruluna gelen 18 yaşındaki Furkan Ağaçbacak, İnce’nin gençlere yönelik çözümlerini beğendiğini belirterek, “Muharrem İnce oy verdiğim zaman içimin rahat edeceği bir isim. Güveniyorum ona. İyi birisi” diye konuştu.

Şişli İlçe Seçim Kurulu’nda da gün boyu tek tük imzaya gelenler vardı. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e destek olmak için imzaya geldiğini söyleyen Ertan Bahşi ise, “Şu an Türkiye için en iyi çözüm üreten ve vaat veren kişi Doğu Perinçek” ifadelerini kullandı.

Avcılar ve Esenyurt ilçe seçim kurullarına gelen seçmeler de, adayları için imzalarını verdi. Her iki ilçede seçim kurullarının oldukça sakin olduğu görüldü. Avcılar İlçe seçim Kurul’una gelen 21 yaşındaki Kerim Al, Zafer Parti için imza verdiğini söyledi. Al seçimini şu sözlerle açıkladı: “Sinan Oğan hiçbir zaman hiçbir zaman siyasi duruşundan ödün vermedi ve Türk milliyetçisi. Bunun yanı sıra HÜDAPAR ve HDP arasında kalmamak için en doğru seçimin Zafer Partisi olduğunu düşünüyorum.”

“KAZANAMAZ AMA”

Muharrem İnce için imza veren Muazzez Tantan(55) da, “Yeğenim bu partide genel sekreter yardımcısı, onun parti içinde yükselmesi için imza verdim. Ama kazanacağını pek sanmıyorum. İkinci tura kalırsa Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğim” ifadelerini kullandı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir