Deprem bölgesinde yapılandırma taksit süresi uzatıldı

Kamu alacaklarında bugüne kadar yapılan en kapsamlı yapılandırma başvuru ilk taksit süreleri geçti ancak Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bazı il ve ilçelerde yaşayanlar için süre esnetildi.

Mücbir sebep hali devam eden yerlerde yapılandırmanın taksit süreleri yeniden belirlendi.

İLK TAKSİTİN ÖDEME SÜRESİ 31 MAYIS 2024

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve mücbir sebep hali uzatılan Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde yeniden yapılandırmanın ilk taksitinin ödeme süresi, 31 Mayıs 2024 olarak belirlendi.

MÜCBİR SEBEP HALİ 30 NİSAN 2024’E KADAR UZATILDI

Kararda 6 Şubat’tan itibaren geçerli olmak üzere ilan edilen mücbir sebep halinin Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde 30 Nisan 2024’e kadar uzatıldığı hatırlatıldı.

YAPILANDIRMA TAKSİTLERİNİN SÜRESİ UZATILDI

7256 ve 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu kapsamında 6 Şubat 2023 ila 30 Nisan 2024 tarihleri arasında ödenmesi gereken taksitlerinden (ödeme süresinin son günü mücbir sebep halinin sona erdiği tarihe rastlayanlar dahil) birincisinin ödeme süresi, mücbir sebep halinin sona erdiği tarihi izleyen ayda, sonraki taksitlerin ödeme süreleri de bu ayı takip eden aylık dönemler halinde (toplam 12 ayda) ödenmek üzere uzatıldı.

TAKSİT SAYISI TAŞARSA DA 12 TAKSİTLE BİRLİKTE

Mücbir sebep halinin başladığı tarih ile mücbir sebep halinin sona erdiği tarih arasına rastlayan taksit sayısının 12’den fazla olması halinde, fazla olan taksitler 12 taksitle birlikte ödenecek. Taksit sayısı taşarsa da 12 taksitle birlikte

Mücbir sebep halinin başladığı tarih ile mücbir sebep halinin sona erdiği tarih arasına rastlayan taksit sayısının 12’den fazla olması halinde, fazla olan taksitler 12 taksitle birlikte ödenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x