Evinizden acilen atmanız gereken 6 eşya! Delikli ve lekeli giysilerden kurtulun

1- Son kullanma tarihi geçmiş gıdalar

Özellikle konserve gıdaların açılmadıkları sürece uzun süreli kullanıldığını düşünürüz. Ancak bu her zaman için geçerli değildir. Konserve de olsa tarihi geçmiş bir ürünü kullanmamalısınız. Bunun için mutlaka aylık olarak kilerlerinizi ya da saklama alanlarınızı gözden geçirip eleme yapmanız faydalı olabilir. ‘Nasılsa ağzı açılmadı kullanılır’ diye düşünmeyin.

2- Süresi dolmuş ilaçlar

Son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar genelde tehlikeli olarak hyorumlanır. Merhem, öksürük şurubu gibi ilaçları, vitaminleri ve takviyeleri de kontrol ederek kullanmak oldukça önemli kabul edilir.

3- Kullanılmayan kozmetik ürünler

Tüketim tarihi geçmiş kozmetik ürünler de sağlık için ciddi bir tehlikedir. Özellikle cilt gibi hassas bir bölgenin onarımı için kullanılan bu ürünlerin tarihlerini sık sık kontrol edilmelidir. Aksi halde beklenmeyen cilt sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

4- Delikli ve lekeli giysiler

Yırtılmış, aşınmış ve eskimiş kıyafetler diğer ürünlere nazaran oldukça masumdur. Ancak bunun ruh sağlığınız için önemli olduğunu söylemek gerekir. Dışarıda giymeyi tercih etmediğiniz bu ürünleri evlerinizde de giymemeli, gardolaplarınızdan çıkarmalısınız.

5- Eskimiş kendin yap malzemeleri

Geri dönüşümü canlandırmak ve eski eşya parçalarından yeni bir eşya üretmek adına evlerimizde sayısız ‘kendin yap’ ürünleri barındırırız. Ahşağp boyaları, cilalar ve sayısız ürünler. Ancak bu ürünler çok sık kullanılmadığından depolarınızda yıllarca bekleyebilir. Saklama alanlarında yıllanmış bu ürünler zamanla bozulur ve kullanmak istediğinizde bozulan bu ürünlerin sizin için pek de faydalı olmadığını görürsünüz. Bu yüzden depolama alanlarınızdaki bu tip ürünleri kontrol etmeli, bozulmaları halinde evlerinizden çıkarmalısınız.

6- Bozuk veya eski teknolojik cihazlar

Hemen hemen çoğumuzun evlerinde kullanılmayan, bozulmuş teknolojik aletler ve küçük ev aletleri bulunur. Çok sık dahası hiç kullanmadığımız bu ürünleri evlerimizde tutmanın hiçbir faydası yoktur. Eğer evlerinizde bu tip ürünler varsa ürünleri geri dönüşüme yollamaktan çekinmemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x