Gıda Mühendisleri Odası’ndan çağrı: ‘Bakanı personel alımlarında hakkaniyet gözetmeye davet ediyoruz’

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan personel alım duyurusunda gıda mühendislerine 193 kadro ayırmasına tepki gösterdi.

Gıda Mühendisleri Odası, 7 bin 153 kişilik personel alımınında sadece 193 gıda mühendisine yer verildiğine bu durumu sayısı 50 binlere gelmiş gıda mühendislerini yok saymanın yanı sıra halkın güvenli gıdalara ulaşmasına yönelik herhangi bir çaba içine girilmeyeceğinin göstergesi olduğuna vurgu yaptı.

Bu sayıyı kabul etmediklerini belirten Gıda Mühendisleri Odası, “Sayın Bakanı Gıda Mühendislerine ve halkın Gıda Güvenliğine önem vermeye, personel alımlarında hakkaniyet gözetmeye davet ediyoruz” çağrısı yaptı.

Gıda Mühendisleri Odası’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Tarım ve Orman Bakanlığı ülkemizde gıda güvenliğini ve tüketiciye güvenli gıda sunulmasını garanti etmekle yükümlü tek yetkili kurumdur. Bakanlığın bu önemli sorumluluğu gereği gibi yerine getirmesi; ancak denetimlerin en etkin biçimde gerçekleştirilmesi ile mümkün olabilecektir.

Aktif, zamanında adımlar atan, düzenleyen, yöneten, izleyebilen, etkin bir denetim yapabilen, uzun soluklu politikalar üreten bir Tarım ve Orman Bakanlığı için her kademede sayıca ve mesleki temsiliyet anlamında yeterli istihdam zorunluluktur.

Gıda güvenliğinin sağlanmasında, “çiftlikten çatala” prensibi ile yaklaşılan bir sistemde vazgeçilmez olan temel meslek gruplarından biri de “Gıda Mühendisleri”dir. Kendi mesleki alanlarında en az diğer meslek grupları kadar Bakanlık kadrolarında sayıca ve temsiliyet açısından etkin bir şekilde var olmalıdırlar. Oysa Bakanlık’ta görev yapan Gıda Mühendisi sayısı son derece yetersizdir.

722 bin gıda üretim/satış noktasının denetimi 7 bin 500 kişi ile yapılmaya çalışılmakta; bu denetçilerin de sadece yüzde 30’u gıda hühendislerinden oluşmakta, diğer yandan Bakanlık bünyesinde eğitimi gıda ile ilgili olmayan pek çok kişi gıda denetçisi yapılmaktadır. Bu da zaten sayıca yetersiz olan gıda denetimlerinin nitelik olarak da yetersiz kalmasına neden olmaktadır.

Bu nedenledir ki her yıl 1 milyondan fazla denetim yaptığını iddia eden Bakanlığa rağmen halkımız her gün gıda sahtekarlıkları, taklit – tağşiş ve gıda zehirlenmeleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Tarım ve Orman Bakanı Sayın İbrahim Yumaklı günlük gazeteleri takip etse, Bakanlığın halkın gıda güvenliğini sağlamada ne kadar “başarılı” olduğunu görecektir.

Baskın mesleki gruplar tarafından esir alınan Bakanlıkta, ne yazık ki Tarım ve Orman Bakanı Sayın İbrahim Yumaklı da eski istihdam politikalarını yürütmekte bir sakınca görmemektedir. Yeni ve yapısal hiçbir politika geliştirilmemekte, aynı kadrolarla aynı politikaları yürütmektedir. Gıda güvenliğine yeterli önemin bu dönemde de verilmeyeceğini son açıklanan personel alımı duyurusu ile göstermişlerdir. 7 bin 153 kişilik personel alımınında sadece 193 gıda mühendisine yer vermişlerdir. Bu durum sayısı 50 binlere gelmiş gıda mühendislerini yok saymanın yanı sıra halkın güvenli gıdalara ulaşmasına yönelik herhangi bir çaba içine girilmeyeceğinin de göstergesidir.

Ne bu sayıyı kabul ediyoruz, ne de halkımızın gıda güvenliğini sağlamaktan vazgeçiyoruz.

Sayın Bakanı Gıda Mühendislerine ve halkın Gıda Güvenliğine önem vermeye, personel alımlarında hakkaniyet gözetmeye davet ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x